История на Гимназията

 

За повече от половин век исперихската гимназия успя да изгради здрава културна – просветна традиция, характеризираща се с високи морални критерии и на първо място - с отговорност за съдбата и подготовката на учениците.Историята на нашето училище е богата и наситена със събития и факти.
            В периода след войните (1912 – 1918) учебното дело в града се развило, макар и бавно. Прогимназията вече не задоволявала исперихчани. Някои младежи и девойки продължавали образованието си в по – големи градове – Разград, Шумен, Русе. Това продължило години наред, докато под натиска на общественото мнение не била открита кеманларската реална гимназия през 1920/1921г. Тя просъществувала за кратко време и поради липса на ученици била закрита през учебната 1924/1925 г. Интересът към средното образование обаче не отслабвал. През учебната 1941/1942 г. отново бил открит гимназиален клон – още същата година се прехвърлили записаните ученици от Разградската гимназия, които донесли и нейните прогресивни традиции. През втората учебна година 1942/1943 г. с протокол №33 от 8-ми август 1942 г. на Министерството на народното просвещение гимназиалният клон бил наименуван „Св. Наум Охридски”. Занятията в гимназията са се водели в сградата на прогимназията, тъй като до 1957 г. гимназията е нямала собствена сграда.
            През 1944 г. гимназията променя своето наименование –Политехническа гимназия „Васил Левски”.
            През годините на социализма исперихската гимназия създала голяма част от интелигенцията, необходима за преобразуването на изостаналото Лудогорие и за неговото бъдещо развитие. Под ръководството на директорите Тодор Димитров, Стефан Пенев, П. Петров, Георги Сираков, Емил Хаджииванов се оформили много учители, общественици, инженери, агрономи и други специалисти.
            През септември 1959 г. за гимназията била построена нова сграда с модерно обзаведени кабинети, удобни класни стаи и физкултурен салон.
            Политическите събития на 10 ноември 1989 г. се отразили върху живота на Гимназия „Васил Левски”.  Колективът, под ръководството на неговия директор Е. Хаджииванов, бързо реагирал на настъпващите демократични промени – изработена е концепция  за развитието на училището за периода 1990 – 1996 г. За периода 1990 – 1998 г. директор на гимназията е Пенчо Боев. Учебната 1998/1999 г. започва с нов директор – Емилия Стоева. Датите 15 септември, 19 февруари и 24 май се ритуализират и стават част от историята на училището:

  1. 15 септември – откриване на учебната година;
  2. 19 февруари –Патронен празник;
  3. 24 май – Ден на славянската писменност и на българската просвета и култура..

През учебната 1999/2000 г. – за първи път в Гимназията се осъществава прием на паралелка след 7-ми клас с конкурсен изпит. Този прием отговаря на изискванията, на времето и общественото търсене. През 1999 г. е открит първият компютърен кабинет, а днес училището разполага с 3 модерно оборудвани кабинета.
В периода 2003 - 2006 г. английски език в училището се преподава и от доброволци от Корпуса на мира - американците Джефри Хоскинс, Миранда Мур, Тед Хенсън.
            Днес нашето училище отново е в крак с времето и общественото търсене и предлага обучение за ученици след завършен 7-ми клас - паралелка "информатика с английски език" - за бъдещи дизайнери,  програмисти.
            Прием след завършено основно образование:

профил "Природоматематически" – паралелка Биология (за бъдещи лекари, фармацевти, стоматолози);

профил "Технологичен" –паралелка Информационни технологии;

профил "Хуманитарен" – паралелка История (за бъдещи археолози, юристи, журналисти);

непрофилирано обучение ( с възможности за изяви в различни области).
            При нас е интересно, ние можем всичко.

 Всеки ден за нас е предизвикателство за ума,приключение на мисълта,танц на духа.

Ние сме актьори, рецитатори, танцьори, спортисти. Ние сме бъдещето на община Исперих.

И всеки ден за нас е празник.

         



Free Web Hosting